roweroWAWA

Rowerem po Warszawie i po świecie.

Niebezpieczne i irytujące sytuacje na drodze – wyprzedzanie na gazetę

Zacząłem sprzątać na dysku i pojawił się kolejny powód do opublikowania filmiku. Tym razem na tapet bierzemy wyprzedzanie rowerzysty przez innych uczestników ruchu drogowego.

Najpierw trochę teorii zawartej w przepisach (Ustawa prawo o ruchu drogowym, stan prawny: lipiec 2016r.):

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 – Ruch pojazdów

Oddział 6 – Wyprzedzanie

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

A co do praktyki, to macie ją zaprezentowaną na filmie.

Pozwolę sobie od razu na małe zastrzeżenie: obserwuję coraz mniej tego typu zachowań ze strony kierowców, co cieszy. Niemniej jednak przestrzegam: uważajcie na siebie!

komentarze 2

 1. Katarzyna

  Aż ciarki przechodzą jak się to ogląda. Ale faktycznie, osobiście również zauważam spadek liczby tego typu zachowań. Może to zasługa niedawnych afer z rowerzystami, które wybiły się z internetów do mainstreamowych mediów. Kierowcy po prostu bardziej zaczęli zwracać uwagę co się dookoła nich dzieje.

  Odpowiedz
 2. Andżela

  Straszne o.o Niby takich sytuacji jest coraz mniej, ale ciągle jest wielu kierowców, którzy uważają, że są na drodze sami. W moim mieście jest to samo 😐

  Odpowiedz

Co o tym myślisz?

 • Wstaw brakującą liczbę: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Top
 • Facebook